Tarih: 09 Nisan 2015 Saat: 19:28

İsraf etmek ile ilgili ayetler ve hadislerSponsorlu Bağlantılar

Çağımızın hastalığı olan israf ihtiyacımızdan fazla kullanmak ve başkalarının haklarını gasp etmek anlamlarına gelmektedir.Çocuklarımızın gelecek nesillerin haklarını korumak için tutumlu olmak,ölçülü olmak gerekir.

israf etmek

İsraf ile ilgili ayetler

“Yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allâh israf edenleri sevmez.” (A’raf Suresi 7/31)
Akrabaya, yoksula ve yolda kalmışa hakkını ver. Bununla beraber malını saçıp savurma. (İsra Suresi -26)
Onlar, harcadıkları zaman, ne israf ederler, ne kısarlar; (harcamaları,) ikisi arasında orta bir yoldur. (FURKAN SURESİ / 67 )
Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyin! Eğer sadece Allah’a kulluk ediyorsanız, O’na şükredin!” (Bakara Suresi 2/172)
“İnkar edenler, dünyada sadece zevk u safa ederler ve hayvanların yediği gibi yerler! Onların varacağı yer cehennemdir.” (Muhammed 47/12)
Asmalı ve asmasız bahçeleri, hurmaları ve tadları farklı ekinleri, zeytinleri ve narları birbirine benzer ve benzeşmez yaratan O’dur. Ürün verdiğinde ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin; israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. (EN’AM SURESİ / 141)

İsraf ile ilgili hadisler

İktisat eden zenginleşir, israf eden fakirleşir) [Bezzar]
Kıyamette herkes, şu dört suale cevap vermedikçe hesaptan kurtulamaz: – Ömrünü nasıl geçirdi – İlmi ile nasıl amel etti – Malını nereden, nasıl kazandı ve nerelere harcetti – Cismini, bedenini nerede yordu, hırpaladı [Tirmizi
(Yiyip için, giyinin ve tasadduk edin fakat israf ve kibirden sakının!) [Buhari]

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Abdestin faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
israf ile ilgili hadisler, israf etmemek için hadisler, ölçülü beslenme israf etmemek ve sağlık, ölçülü beslenme israf etmemek ve sağlık ile ilgili hadisler, israf etmemek ile ilgili hadisler

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı