Tarih: 23 Nisan 2015 Saat: 12:42

Üç aylarda oruç tutmanın faziletleriSponsorlu Bağlantılar

Üç aylarda nasıl oruç tutulur
Üç aylarda oruç tutmanın fazileti

Müslümanlar üç aylar girdiği zaman manevi bir atmosferde olurlar.Bu aylarda oruç tutmak ve ibadetleri arttırmak için çalışırlar.Bu aylarda oruç tutmak faziletli olmaktadır.Kaza orucu olanlar için bu aylar değerlendirilmelidir.
üç aylarda oruç
Halk arasında bilindigi sekilde üç aylar orucu olmayıp ancak Recep ve Saban aylarında Hz. Peygamber’in diger aylara oranla daha fazla nafile olarak oruç tuttugu hadis kaynaklarında yer almaktadır.

Ramazan ayında oruç tutmak ise farzdır. Bunun dısında PazartesiPersembe günleri ile Hicri ayların 13 14 ve 15’i gibi belirli günlerinde nafile oruç tuttugu bilinmektedir

Recep ve Saban aylarında Hz. Peygamberin aralıksız oruç tuttuguna dair sahih kaynaklarda herhangi bir rivayet bulunmamaktadır.

Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recebin hepsini tutmuş gibi sevap verilir.

Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır.[Ebu Yala]

Receb-i Şerîfin birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur. buyuruyorlar. (Camiu-s sağir)

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Evlilik ile ilgili ayetler ve hadisler konulu makalemizi okudunuız mu?


Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı