Tarih: 27 Aralık 2015 Saat: 16:02

Veda hutbesinin insan hakları açısından önemi nedir kısacaSponsorlu Bağlantılar

Veda hutbesinin insan hakları açısından önemi
Peygamber efendimizin veda hutbesi insan hakları açısından oldukça önemlidir.Veda hutbesi İslam dininin insan haklarına bakışını özetleyen bir bildirge olma özelliği taşımaktadır.Veda hutbesinde değinilen insan haklarını kısaca özetlemek gerekirse maddeler halinde şu şekildedir.
1-İnsanların canları malları ve namusları kutsal ve korunması gerekliliği vurgulanmıştır.
2-İnsanların eski ve cahil alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerektiği anlatılmıştır.
3-Allah insanların iyi bir kul olmasını istemektedir ve yaptıkları her davranışın ahirette bir karşılığı vardır.Bu nedenle hem dini hem de sosyal ilişkiler açısından iyi ve faydalı bir kul olmanın önemi vurgulanmıştır.
4-Haksız kazanç elde etmenin,faiz alıp vermenin insanların ekonomik olarak sıkıntıya sokacağı ve bunun da sosyal etkilerinin olacağı,bu davranışların insanların zararına olduğu anlatılmaktadır.
5-İnsanların emanetlere sahip çıkmasını,doğru,güvenilir olmanın önemine vurgu yapılmıştır.
6-Kadınların da insan olduğu ve Allah’ın emaneti olarak görmek gerektiği,kadın haklarına riayet edilmesi ve onların da haklarını gözetmenin gerekliliği anlatılmıştır.
7-Hiç bir insanın diğer bir insandan farkı olmadığını,üstün olmadığını,ırkı,mezhebi rengi yüzünden ayrımcılık yapılmaması gerektiğini ve bütün insanların eşit olduğu vurgulanmıştır.
8-İnsanların işledikleri suçun sadece kendisine ait olması,ailesinin yada yakınlarının suçlanamayacağı anlatılmıştır.
9-İnsanların birbirlerini öldürmemesi gerektiği vurgulanmıştır.
İşte tüm bu maddeler insan haklarını da içeren Peygamber efendimizin veda hutbesidir.Bu hutbe aslında günümüzde sık sık okunmalı ve dinimizin bizlerden neleri yapıp yapmamazı öğrenmek gerekmektedir.Dinimizin insana ve insan haklarına bakışını buradan kısaca öğrenebiliriz.
vedahutbesi

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Tarihte tek tanrılı dine inanan ilk uygarlık hangisidir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
veda hutbesinin insan hakları açısından önemi, veda hutbesi insan hakları açısından önemi nedir kısaca, veda hutbesinin insan açisindan onemi nedir kisaca bilgiler, veda hutbesinde hangi konulara vurgu yapilmistir, veda hutbesini insan hakları açısından önemi nedir

1 Yorum var

1 | Misafir

23 Şubat 2017 ● 13:23

Çok begendik harika olmuş

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı