Tarih: 01 Kasım 2012 Saat: 22:55

Atatürkün Türk diline verdiği önemSponsorlu Bağlantılar

Atatürkün türk diline verdiği önem tartışılmazdır. Bu alanda pek çok çalışma yapan atatürk Türk dilinin gelişmesi ve büyümesi için elinden gelen tüm çabayı göstermiştir. Ulu önderin türk dili hakkında sarfettiği sözlere bakılarak onun dile verdiği önem anlaşılabilir:

“Türk milletinin dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel, en zengin ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk Dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sonsuz felaketler içinde ahlakını, göreneklerini, anılarını, çıkarlarını kısacası; bugün kendisini millet yapan her niteliğinin, dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir.” diyen Mustafa kemal türk dilinin gelişmesi ve araştırılması için kurultaylar düzenlemiştir.

Bunun yanında en önemlisi Türk Dİl Kurumu, Mustafa Kemal’in isteği ile Türk dilinin bilim alanında araştırılıp özgünleştirilmesi ve milli bir dil haline daha hızlı bürünebilmesi için kurulmuştur. Yine TDK’nin kurulması Türkçe’ye büyük katkı sağlamıştır. Türk dili ile ilgili yapılan büyük çalışmalar (Divanü Lügati’t-Türk, Kutadgu Bilig incelemeleri vb.) O’nun döneminde başlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Atatürkün eserleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
atatürkün türk diline verdiği önem, ataturkun turk diline verdigi onem kisaca, atatürkün türk diline verdiği önemi konu alan deneme, Atatürkün Türk diline verdiği önemi araştır, atatürkün türk diline verdiği önem kısa kompozisyon

3 Yorum var

1 | İREM

13 Aralık 2015 ● 11:11

HARİKA OLMUŞ AMA BİRAZ DAHA UZUN OLSAYMIŞ DAHA DA GÜZEL OLURDU

2 | HEVAL NAZ

29 Aralık 2015 ● 15:01

Bence çok ideal.Çünkü fazla yazıdan insan bir şey anlamıyor. Ayrıca da çok güzel olmuş.Süper

3 | inanç aydemir

29 Nisan 2016 ● 17:58

çok güzel olmuş projeme yardımcı oldu

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı