Tarih: 17 Kasım 2016 Saat: 17:48

Başöğretmen Atatürk’ün öğretmenler ile ilgili sözleri nelerdirSponsorlu Bağlantılar

Başöğretmen olan Mustafa Kemal Atatürk eğitime ve öğretmenlere büyük önem vermiştir.Bu önemi her fırsatta dile getirmiş, değişik kongre ve toplantılarda öğretmenlerin önemi ve değeri hakkında konuşmalar yapmıştır.

– Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.
-Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır.
-Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir. Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır.
-Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.
-Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve saygıdeğer unsurlarıdır.
-Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Atatürk inkılapları sonrası günlük yaşamda ne gibi değişiklikler olmustur konulu makalemizi okudunuız mu?


Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı