Tarih: 31 Ekim 2015 Saat: 19:26

Basketbol Oyun Kuralları ve Saha Ölçüleri KısacaSponsorlu Bağlantılar

Basketbol 1892 yılında bir beden öğretmeni tarafından icat edilmiştir. Amerika Birleşik Devletlerinin en sevilen ve popüler ulusal sporlarıdır.

Basketbol saha ölçüleri

Basketbol sahasının alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 26 m x 14 m’dir. Oyun sahası bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gram kadardır.
Basketbol saha ölçüleri
Basketbol oyun kuralları

-Basketbol 5’er kişilik iki takımla oynanır.
-Bir takımın hücum süresi 24 saniyedir.
-Her biri 2 çeyrek olmak üzere iki devreden müsabakalar oynanır.
-Her çeyrek Avrupa Basketbolunda 10 dakikadır.(Bu Nba’de 12 dakikadır.)
-4 periyot sonunda eşitlik bozulmamışsa beş dakikalık uzatma devresi oynanır.
-Her oyuncuya Avrupa basketbolunda 5 faul hakkı verilir.(Bu NBA’de 6dır.)
-Belirlenen alanın içinden atılan her şut girmesi halinde 2 sayıdır.Belirlenen alanın dışından atılan her şut ise 3 sayı değerindedir.
-Takımlar hücumda iken kendi yarı sahalarına topu atamaz.Eğer karşı takım oyuncusunun topa bir müdahalesi yoksa ve hücum oyuncusu topu kendi yarı sahasına götürmüş ise bu geri pas olarak değerlendirilir ve top rakip takıma geçer.

Basketbolun diğer kuralları

Basketbol beşer kişilik iki takımla oynanır. Her takımın en çok yedi yedek oyuncusu bulunabilir. Oyuncu, oyunun durduğu herhangi bir anda değiştirilebilir ve oyuncu değiştirmede bir sınırlama yoktur.

Fauller: Basketbol oyununda fauller kişisel ve teknik faul olarak ikiye ayrılır.Karşı takımın oyuncusunu tutmak, itmek, çelme takmak gibi hareketler kişisel faullerdir. Oyunu geciktirmek, potayı tutmak, sportmence olmayan davranışlarda bulunmak ya da aynı anda oyunda beşten fazla oyuncu bulundurmak gibi durumlarda, hakemler teknik faul verebilirler.

Kural çiğneme: Bir basketbol maçında, oyun kurallarına aykırı olan hafif hatalara kural çiğneme denir. Kural çiğneme durumunda top rakip takıma verilir. Serbest atış alanında üç saniyeden fazla kalma, çifte sürme, topu yere vurmadan birden fazla adım atma, topu

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Gözün tabakaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
basketbol oyun kuralları kısaca, basketbolun kuralları nelerdir kısaca, basketbol kuralları kısa, basketbol oyun kuralları 2016, basketbolun kuralları kısa

5 Yorum var

1 | ahmet sinan

6 Ekim 2016 ● 17:41

sğolun iyi olmuş ve açıklamaları güzel

2 | leydi

27 Ekim 2016 ● 18:41

bence guzel bi site tesekur ederim beden yazılısı vardı çok işime yaradı

3 | sema saray

3 Aralık 2016 ● 15:39

çok güzel bilgiler var teşekkür ederim

4 | irem

8 Aralık 2016 ● 17:53

Çok güzel ya beğendim

5 | drtuyukjcfdftytu

26 Aralık 2016 ● 21:16

teşekkürler bedende yardım edecek diye düşünüyorum

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı