Tarih: 14 Ekim 2015 Saat: 19:16

Boşaltım sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdirSponsorlu Bağlantılar

Boşaltım sistemini oluşturan yapı ve organlar

Boşaltım sisteminin en önemli organı böbrektir. Vücuttaki toksinleri atılmasında büyük rol oynar
Boşaltım sistemi

Böbrek: Boşaltımın başladığı yapıdır, kan ilk böbreklere gelir ve böbreklerde kan süzülür, böylece kandaki atık maddeler uzaklaştırılmış olur. Kanın süzülmesi sonucunda ise idrar oluşmuş olur, yani idrar burada oluşur. Böbrekler nefron denilen yapılardan oluşur, milyonlarca nefron bir araya gelerek böbreği oluşturur.

Üreter: İnce, uzun borucuklar şeklindedirler. İdrarı böbreklerden alıp idrar kesesine taşırlar.

İdrar Kesesi: Üreterden alınan idrarın bir süre depolandığı yerdir.

Üretra: İdrar kesesinden sonra gelen ve idrarı alıp vücut dışına atan bölümdür.

İdrarın Oluşturulması

İdrar önceden söylediğimiz gibi böbreklerde nefron adlı yapılarda oluşturulur. İdrarın oluşturulması sırasında iki önemli olay gerçekleşir: süzülme ve geri emilim olayları.

Süzülme: Kalpten böbrek atar damarına kan pompalanır, atar damardan kan kılcal damarlara geçer, daha sonra kanın sıvı kısmı nefronlara geçer ve orada süzülme olayı başlar. Süzülme olayı sırasında nefronlar üreyi, tuzu, suyu ve bazı çok küçük haldeki karbonhidrat, yağ gibi yararlı maddeleri süzer.

Geri Emilim: Süzülme olayında bazı yararlı maddeler de atıklar arasına alınır, bu yararlı maddelerin geri kazanılması gerekir ve kılcal damarlar nefronlardan yararlı maddeleri emer. Bu olaya geri emilim denir. Emilim de yapıldıktan sonra kan tekrardan kılcal damarlardan böbrek toplar damarına geçer ve oradan da alt ana toplar damarına gider. Asıl idrar denilen yapı ise yararlı maddeler ayrıştırıldıktan sonra geride kalan su, üre ve tuzdan oluşan sıvıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kişiselleştirme cümlelerine örnekler konulu makalemizi okudunuız mu?


Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı