Tarih: 22 Ocak 2015 Saat: 19:51

Dünyanın katmanları nelerdirSponsorlu Bağlantılar

Dünyanın Katmanları
Dünyanın katmanları
1. Taş Küre Nedir
Canlıların üzerinde yaşadığı çeşitli taşlar ve topraktan oluşan katmana taşküre (Litosfer) denir. Litosferin ortalama kalınlığı 60 km kadardır. Ancak bu kalınlık her yerde aynı değildir. Yer kabuğu okyanusların dibinde daha ince karalarda ise daha kalındır.
2. Su Küre Nedir
Yerkürede bulunan denizler, göller, akarsular ve yer altı suları; su küreyi (hidrosfer) oluşturur. Yerküre yüzeyinin 3/4′ü sularla kaplıdır.
3. Hava Küre Nedir
Dünyamızın etrafını saran ve dünya ile birlikte dönen gaz katmanın hava küre (atmosfer) adı verilir. Bu gaz katmanı yerin yüzeyinden itibaren sıcaklık farklılıklarına göre değişik özellikler gösteren bölgelerden oluşmuştur. Bu bölgeler aşağıdan yukarıya doğru troposfer, stratosfer, mezosfer, termosfer’dir.Atmosferin içinde %78azot %21oksijen %1 karbondioksitsu buharı ve diğer gazlar bulunur.
4. Ateş Küre Nedir
Yer kabuğunun altında bulunan ve kalınlığı yaklaşık 2900 km olan kısıma ateş küre (Pirosfer) denir. Bu bölgede sıcaklık yaklaşık 2000 derecedir. Bu sıcaklıktaki bütün maddeler erimiş halde ve peltemsi yapıdadır. Erimiş maddelerden oluşan koyu kıvamlı sıcak olan sıvıya “mağma” denir. Mağma çoğunlukla silisyum ve manganezyum bileşiklerinden meydana gelmiştir.Volkanlardan çıkan lavlar bu tabakadan gelir.
5. Ağır Küre Nedir
Dünyanın en iç katmanıdır buna çekirdek’te denir. En sıcak tabaka burasıdır. Kalınlığı yaklaşık 3400 km’dir. Burada demir, nikel gibi yoğunluğu büyük olan maddeler yer alır. Çekirdeğin sıcaklığının 4000 – 4500 derecenin üstünde olduğu sanılmaktadır.Yeryüzünde aşağı inildikçe sıcaklık artar

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Volkan nedir volkan nasıl oluşur konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
dünyanın katmanları, Dünyanın Katmanları Nelerdir, dünyamızın katmanları, dünya katmanları, dunyamizi distan saran gaz ortusu

3 Yorum var

1 | nbs

10 Mayıs 2015 ● 14:42

güzellll

2 | kerim

22 Nisan 2016 ● 05:26

çok güzel öneriler

3 | Anasdasya

26 Mayıs 2016 ● 14:58

Muhteşem bir şey bayıldım sorduğum herşeye doğru cevap veriyor

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı