Tarih: 05 Şubat 2015 Saat: 16:38

Marmara bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdirSponsorlu Bağlantılar

Marmara bölgesinin ekonomik faaliyetleri

marmara bölgesi ekonomik faaliyetler

Marmara Bölgesinde en önemli ekonomik faaliyetleri;tarım, hayvancılık, balıkçılık, madencilik, sanayi ve turizm’dir. Marmara bölgesi oldukça verimli ovalara sahip bir bölgedir. Bölgede en çok yetiştirilen ürün ayçiçeği ve pirinçtir. Aynı zamanda kümes hayvancılığı ve mandıracılıkta da çok gelişmiştir.

İstanbul ve Çanakkale boğazını içinde barındırdığı için balıkçılıkta da gelişmiştir. Aynı zamanda mermer, bor, linyit gibi madenler bakımından oldukça zengin bölgede madencilikte gelişmiştir.
Türkiye’de sanayide birinci sırada yer alır. Otomotiv sanayi, demir – çelik sanayi, kimya sanayi, metal ve makine sanayi, cam-seramik sanayi, elektronik sanayi ve çimento sanayi en önemli sanayi kollarıdır.
Aynı zamanda Marmara bölgesi doğal güzellikleri olan tarihi gelişmiş, müzeleri bulunan turistik bir bölgedir. Bölgede bulunan İstanbul limanı da İzmir limanı bölge ticaretine hayat katar.

Marmara bölgesinde bulunan İzmit ve Adapazarı sanayi oldukça ileri gitmiştir. Gölcük’te tersane, İzmit’te ilaç ve otomotiv, Adapazarında vagon sanayisi gelişmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Akdeniz bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?


Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı