Tarih: 21 Nisan 2015 Saat: 20:01

Türkiye’nin çevresindeki denizlerin isimleri ve özellikleri neledirSponsorlu Bağlantılar

Ülkemizdeki çevreleyen denizler nelerdir
Türkiyenin üç bir tarafı denizlerle kaplı olduğundan yarım ada şeklindedir. Çevresinde Karadeniz. Marmara denizi, Ege denizi ve Ak deniz bulunmaktadır.

Akdeniz
Ülkemizin güney ve güneybatısında yer alan denizdir. Sıcak ve tuzlu olmasından dolayı denizde canlı türü fazladır. Tuzluluk oranını Seyhan ve Ceyhan ırmaklarından gelen suyla almaktadır. Kıyılarında

Ege Denizi
Sert Egeid karasının çökmesi sonucunda olmuştur. Tuzluluk oranı oldukça düşüktür. Genelde enleme bağlı olarak tuzluluk oranı farklılık gösterebilir. Fay hatları deniz tabanı doğrultusunda devam eder.

Marmara Denizi
IV. zamanlarında çökme sonucunda suların birikmesi sonucunda oluşmuştur. Tuzluluk oranı oldukça az olmaktadır. Kıyıya yakın olması deniz ulaşımını desteklemiştir.

Karadeniz
Dağlar kıyıya paralel uzamasından dolayı kıyı ovaları gelişmemiştir. Tuzluluk oranı azdır. Karadeniz bölgesinde su seviyesinin fazla olması enlem, buharlaşma, yağış, akarsulara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ülkemizin en büyük nehri hangisidir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
türkiyenin çevresindeki denizler, türkiyenin etrafını çevreleyen denizler, türkiye cevresindeki denizler, ülkemizin etrafındaki denizler, turkiyedeki denizlerin isimleri

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı