Tarih: 27 Kasım 2016 Saat: 20:21

Temas gerektiren ve gerektirmeyen kuvvetler nelerdirSponsorlu Bağlantılar

Temas gerektiren ve gerektirmeyen kuvvetler
Temas gerektiren kuvvet
Fiziksel temas sonucu ortaya çıkan kuvvete temas gerektiren kuvvet denir.Temas gerektiren kuvvete örneklerden bazıları; televizyonu açmak için düğmesine basma, bir futbol topuna vurma, ekmeği elimizle bölme, kapıyı kapatmak için itme, makarnaya çatalı batırma, yerdeki bir cismi elimizle kaldırma, rüzgarın bir yaprağı havalandırması,yelkenli teknelerin rüzgar yardımı ile hareket etmesi gibi.
Temas gerektirmeyen kuvvet
Fiziksel temas olmadan cisimleri hareketettiren kuvvete temas gerektirmeyen kuvvet denir.Bu kuvvete örneklerden bazıları; Mıknatısın toplu iğneleri kendine çekmesi ya da itmesi, Saçımızı taradığımız plastik tarağın elektrik yüklenerek kağıtları çekmesi, yerçekimi örnekleri, topun yere düşmesi, yaprakların ağaçtan yere düşmesi, musluktan akan su gibi örnekler.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Bir futbol maçında kuvvetin etkisiyle topun hareketlerinde gözlenebilecek değişiklikler konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
temas gerektire, temas gerektiren kuvvet çeşitleri, temas gerektiren ve gerektirmeyen kuvvetler, temas gerektirmeyen kuvvetler nelerdir

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı