Tarih: 19 Mart 2015 Saat: 12:20

Isının yayılma yolları nelerdir kısacaSponsorlu Bağlantılar

Isının yayılma yolları
Isı üç yolla yayılmaktadır. Bunlar ısının iletim yolu, Isının konveksiyon yolu ve ısının ışıma yoludur

ısının yayılma yolları

1-Isının İletim yoluyla yayılması: Maddeyi oluşturan taneciklerin birbirine çarpması ile ısı enerjisinin aktarılmasına ısının iletim yoluyla yayılması denir. Isı enerjisinin iletim yoluyla yayılması bütün maddeler taneciklerden oluştuğu için katı, sıvı ve gazlarda görülür. Fakat ısının iletim yoluyla yayılması katı maddelerde, sıvı ve gaz halindeki maddelerden daha kolay gerçekleşir. Katılar ısı enerjisini sadece iletim yoluyla yayarlar.

2- Isını Konveksiyon yoluyla Yayılması: Isının, maddeyi oluşturan taneciklerin yer değiştirmesiyle aktarılmasına ısının konveksiyon yoluyla yayılması denir. İçinde kalorifer yanan odada ısnıp yoğunluğu azalan hava tanecikleri yükselir. Yerlerine soğuk tanecikler gelirken, oda içinde bir hava akımı oluşur. Isı, taneciklerin hareketi ile oda içinde yayılır. Isınan havanın tanecikleri arasındaki uzaklık artar ve hava genleşir, böylelikle yoğunluğu azalır. Seyahat balonları bu şekilde havalanır.

3-Isının Işıma Yoluyla Yayılması: Isının ışınlar yoluyla yayılmasına ışıma denir. Güneş ışığı altında bekletilen suyun ısınması ve mumun alevine yaklaştığımız parmağımızın ısınması ısının, ışıma yoluyla yayılmasına örnek verilebilir. Mikrodalga fırınlarında elektrik ampullerinde ısının büyük bölümü ışıma yoluyla yayılır. Her madde ışıma yoluyla ısı yayar ve bu ışıma her yönde olur. Işıma, ısının boşlukta ve saydam ortamlarda yayılma şeklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Teknolojinin çevreye verdiği zararlar nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
Isinin yayilma yollari nelerdir, ısının yayılma yolları, ısının yayılma yolları nedir, ısının yayılma yolları nelerdir kısaca, enerji iletim yolları

7 Yorum var

1 | sinem

20 Mart 2015 ● 19:37

saolun çok işime yaradı ama biraz dahah uzun olsaydı iyi olurdu

2 | tuğba

6 Nisan 2015 ● 22:02

çok güzel

3 | eheheyapanlariseven kiz

13 Nisan 2015 ● 21:14

Bunları bir örnekte verimisiniiiiiiz.♥

4 | fstjkjhxfdsa

26 Şubat 2016 ● 15:46

Bunları bir örnekte verimisiniiiiiiz.♥

5 | ayse bal

7 Mart 2016 ● 15:20

bayıldım tam istediğim gibi bir ödev oldu

6 | zhjshs

4 Nisan 2016 ● 18:41

Allah razi olsun

7 | Anonim

12 Mayıs 2016 ● 17:55

süper bilgiiii

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı