Tarih: 07 Ocak 2016 Saat: 20:10

Nüfus dağılışını etkileyen beşeri ve doğal faktörler nelerdirSponsorlu Bağlantılar

Nüfus dağılışını etkileyen beşeri ve doğal faktörler

nüfus dağılışını etkileyen faktörler

Nüfus dağılışında doğal ve beşeri faktörler etkili olmaktadır.Doğal faktörlerde kendi aralarında iklimsel,yer şekilleri ve toprak özellikleri olmak üzere bölümlere ayrılmıştır.
Doğal Faktörler:
İklim özellikleri:İklimi ılıman olan yerlerin nüfusu her zaman fazla olmaktadır.Soğuk iklimlerin nüfusu ılıman iklime göre daha az olmaktadır.
Yer Şekilleri: Dağlık ve engebeli araziler her zaman nüfusu daha az olan yerlerdir.Ovası olan düz olan yerlerde nüfus fala olmaktadır.
Toprak özellikleri:Verimli toprağı olan yerlerde tarım alanları fazla olduğu için nüfus buralarda daha yoğun bir şekildedir.
Beşeri Faktörler:
Tarım:Tarım alanlarının geniş olduğu yerler ile tarımsal faaliyetlerin geliştiği yerlerde nüfus fazla olur.
Sanayi:Sanayileşmenin fazla olduğu bölgelerde iş imkanları istihdam nedeni ile nüfus fazla olur.Özellikle Marmara bölgesinde nüfus daha fazladır.
Turizm:Turizmin geliştiği yerlerde nüfus fazla olmaktadır.Ege,Akdeniz bölgelerinde durum böyledir.
Ulaşım:Ulaşım imkanları kolay olan,gelişmiş olan yerlerin nüfusları fazla olur.Ulaşım yolları üzerinde bulunan yerlerde yerleşim fazla olmaktadır.Örneğin Ankara,Eskişehir,Konya gibi.
Yeraltı Kaynakları:Yeraltı kaynakları,madenlerin fazla olması orada çalışanların ve sanayileşmenin artmasına neden olmaktadır.Bu da nüfusun artmasına neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Manyetik alan nedir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?


Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı