Tarih: 15 Mayıs 2016 Saat: 8:22

Nüfus dağılışını etkileyen faktörler nelerdirSponsorlu Bağlantılar

nüfus dağılışını etkileyen faktörler
Nüfusun dağılışını etkileyen faktörler

Nüfusun dağılışını etkileyen faktörleri fiziki ve beşeri faktörler olarak guruplandırabiliriz.

Fiziki Faktörler
İklim: İklim insanların yaşamlarında ve nüfusun dağılışında direk etkili olmaktadır.Özellikle sert kış mevsimlerinin yaşandığı yerlerde nüfus daha azdır.

Yer Şekilleri:Yer şekilleri arazi yapıları da nüfusun dağılışında etkili olmaktadır.Engebeli ve zor yer şekillerinin olduğu yerlerde her zaman nüfuz daha azdır.

Toprak Özellikleri: Eski çağlardan beri insanlar verimli toprakların olduğu yerlerde yaşamışlardır.Buraların nüfusu diğer yerlere göre her zaman fazladır.Ürünlerin ekilmesi ve geçim nedeni ile toprak şartları nüfusun dağılışını etkilemektedir.

Beşeri Faktörler
Sanayileşme: Sanayi inkılabı ile beraber insanlar toplu şekilde şehirlere ve fabrikaların olduğu yerlere göç etmişlerdir.Geçim kaynaklarının fazla olması sanayinin ve buraya yakın yerlerin nüfusunun artmasına neden olmaktadır.

Tarım: Tarım her zaman insanların yaşam alanlarının oluşmasında ilk sırada yer alır.Tarımdan elde edilen gelirlerin nüfusunda dağılışına etkisi çok olmaktadır.

Yeraltı Kaynakları: Yer altı kaynaklarının madenlerin, değerli taşların fazla olduğu yerlere insanlar çalışmak için göç etmişler ve yeni yaşam alnalar kurmuşlardır.Zamanla buralarda nüfus hızla artmıştır.

Turizm: Her ülkenin turizm yatırımları oldukça fazladır.Turizmin geliştiği yerlerde her türlü istihdamın da artması nüfusun artması anlamına gelmektedir.

Ulaşım: Ulaşımın kolay olduğu yerler , gelişmiş olan yerler de insanların yaşamaları için oldukça önemli bir etkendir.Nüfusun dağılımında ulaşımda önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Anlatım türleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
türkiye nüfusunu etkileyen faktörler

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı