Tarih: 15 Mart 2016 Saat: 20:12

Sakız Sardunya kitap özeti kısaSponsorlu Bağlantılar

Sakız Sardunya kitap özeti
sakızsardunya
Sakız Sardunya kitap okumayı çok seven akıllı ve meraklı bir kızdır. İsmi bir çiçek adı olmasına karşın ismini hiç mi hiç sevmez. Çünkü okuldaki haylaz öğrenciler ismiyle alay ederler. İsmini değiştirmek istediğini annesi Hayal Hanım’a söylediğinde ise annesi : “Herkes çiçekleri sever. Nokta.” diyerek bu konunun bir daha açılmaması gerektiğini vurgulayarak konuyu kapatır. Büyüklere bir şey anlatmanın bazen çok güç olduğunu düşünür ve herkesin kendi ismini özgürce seçebileceği bir gezegen düşler.

Küçüklüğünden beri bir hayvanı olmasını ister, ama annesi şehir yaşamının buna çok uygun olmadığını düşünür. Babası Hasan Bey ise kızını kıramaz ve ona adlarını Gece ve Gündüz koyacağı iki minik su kaplumbağası hediye eder. Sakız Sardunya’nın en sevdiği şeylerden biri babasının aldığı ve çoğu zaman yanından hiç ayırmadığı atlasıdır. Atlası, ona büyüdüğünde gideceği ülkelerin hayallerini kurdurur. Yaşıtı pek çok çocuktan farklı olarak doğaya hayranlık besler ve insanların yaşadıkları çevreyi sahiplenmeleri gerektiğini düşünür. Büyüklerin yaşadıkları mekanları temiz tutup çevreyi kirletmelerine hiçbir anlam veremez. Çevreyi korumak için bir kampanya yapmak ister fakat alay edileceği düşüncesiyle bu fikirden vazgeçer.

Yetişkinlerin dünyasını sorgulayan sakız sardunya kitap okumanın yararlarından bahseden anne ve babasının neden yeteri kadar kitap okumadıklarını da kavrayamaz. Sık sık okul kütüphanesine giden Sakız Sardunya, seçtiği kitabı aldığında sıra dışı bir küre ile bulur. Merakına yenik düşer ve küreyi evine götürür. Kürenin üzerinde sekiz kıta olması oldukça gizemlidir. Üstelikte üzerindeki taşları yanıp sönmektedir. Büyük sırrı ile bir süreliğine anneannesine giden Sakız Sardunya orada kürenin gizemini çözer ve Efhima, yani efsaneler, hikayeler ve masallar ülkesine aralanan kapıdan geçerek fantastik bir serüvene atılır.

-Alıntıdır-

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız İki keklik türküsünün hikayesi kısa konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
sakız sardunya kitabının konusu nedir, sakız sardunya özeti, sakız sardunya özeti kısa, sakız sardunya kısa özet, sakız sardunya kitabının özeti

4 Yorum var

1 | şeyda nur

11 Ekim 2016 ● 07:24

kitap özeti çok iyi beğendim

2 | gökçe

26 Kasım 2016 ● 17:17

özet güzel yani

3 | Anonim

20 Aralık 2016 ● 11:28

Kitap dediğin böyle olur

4 | Anonim

8 Şubat 2017 ● 20:55

Çok tsk ederim çok işime yaradı

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı