Tarih: 24 Mart 2015 Saat: 21:58

Sindirim sistemi nasıl çalışırSponsorlu Bağlantılar

Sindirim sisteminin çalışması

Besin maddelerini düşünüp görmemiz veya kokusunu almamız ile beraber vücut sindirim için hazırlanmaya başlar. Çiğneme anından sonra da sindirim sistemine hazır olması için uyarılar gider.

Besinleri ağzımızda öncelikle tükürük ile karıştırarak çiğneriz. Karbonhidrat içeren maddelerin sindirilmesi ağızda tükürük ile başlar. Daha sonra besinler yemek borumuzdan ilerleyip mideye varır.

Midede salgılanan asit ve sindirim enzimleri ile proteinlerin de yıkımı başlar. Büyük proteinlerin zincirleri yıkılır ve amino asitler meydana gelir. Bu basamak besin maddesinin tipine göre saatler sürebilir ve en son mide içine sıvı- katı karışımı bir madde bulunur.

Midede yer alan kaslar yardımı ile bu karışım bağırsaklara doğru ilerletilir. İnce bağırsağın giriş kısmına dökülen kanalcıklar ile karaciğer ve safra kesesinden sindirim enzimleri gelir. Yağların sindirilmesine yardımcı safra salgısı ve protein sindirimi için de enzimler bağırsaklara ulaştırılır.

İnce bağırsak karbonhidrat ve proteinlerin sindirimi için ek bir enzim içeren sıvı salgılar. Besinler burada sindirilir ve emilebilecek konuma getirilir.

Karbonhidratlar glukoz, proteinler ise aminoasit halini alır. Yağlar da yağ asitlerine parçalanır ve kan yardımı ile hücrelere taşınır. Besinlerimizin düzgün olarak sindirilebilmesi için bu saydığımız organların uyum içinde çalışması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Sindirim sistemine yardımcı organlar nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?


Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı