Tarih: 28 Aralık 2015 Saat: 15:15

Sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanlarıSponsorlu Bağlantılar

Sıvıların ve gazların basıncı iletme özellikleri

sıvı ve gazların basınç özellikleri

Sıvıların ve gazların basıncını iletme özelliklerinin günümüzde bir çok yerde kullanılmaktadır. Sıvıların basınç özelliğinin kullanımı teknolojide çok yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Otomobillerdeki fren sisteminin çalışması sıvıların basıncı iletme özelliği sayesinde gerçekleşir.

Sıvıların basınç özelliği soğuk hava depolarındaki araçlarda da kullanılır. Buralardaki yük taşıma araçları pistonların içindeki sıvılara uyguladıkları basınçla bu işlevlerini yerine getiriler. Sıvıların basıncı katlayarak iletebilmeleri sayesinde bu makineler büyük yükleri kaldırabilir. Bu sayede küçük bir kuvvet uygulanarak büyük işler yapılabilir. Sıvıların bu özelliği olmasaydı bu yüklerin kaldırılması ya da arabanın bir dokunuşumuzla durması mümkün olamazdı.

Gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojide kullanımı sıvılar kadar yaygın değildir. Gazların bu özelliği kullanılarak parfüm, tüp gaz gibi maddeler üretilir. Küçük kutulara basınçla doldurulan gaz ufak bir dokunuşumuzla dışarı çıkar ve bu şekilde kullanımı gerçekleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Toprak kirliliğini önlemek için neler yapmalıyız konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
kati ve sivilarin basinci iletme ozelliklerinin gunluk tasamdan ornrk, sıvıların iletme özelliklerinin kullanım, sivini iletme ozelliginden yararlanan alanlar

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı