Tarih: 03 Ekim 2016 Saat: 17:08

Doğal unsurların insan hayatına etkileri nelerdirSponsorlu Bağlantılar

Doğal unsurların insan hayatına etkileri

Doğal unsurların insan hayatında büyük etkileri bulunmaktadır. Doğal unsurlar insanların yaşamlarını kolaylık ve zorluk olarak seçenekler sunar. İnsan hayatını etkileyen doğal unsurlar sıcaklık, yağmur, rüzgar, deniz dalgaları, toprak, bitkiler, hayvanlar, kayaçlar, akarsular, nem, dağlar, ovalar ve mağaralardır.

Sıcaklık: insan yaşamın sıcaklık çok önemlidir. Sıcaklıkların normal olması gerekir. Sıcaklığın fazla olması insanların yaşam kalitesini etkilediği gibi,tarım, hayvancılık ve ulaşım faaliyetlerini de olumsuz etkiler.

Yağmur: Yağmur insan ve canlı hayatı için önemlidir. Yağmurun fazla olması heyelana neden olurken, az olması da kuraklığı getirir. Canlıların hayatlarının devamı için yağmurların normal düzeyde olması gerekmektedir.

Rüzgar: Bitkilerin tozlaşmasından, rüzgar enerjisine kadar bir çok olumlu yönleri vardır. Ancak rüzgarın fazla olması fırtınalara dolayısıyla da doğal afetlere sebep olur. rüzgarın fazla olması deniz taşımacılığıda olumsuz etkiler.

Deniz dalgaları: Deniz kirliliğini etkilerken denizin temizlenmesine de yardımcı olur. Aşırı dalgalar deniz turizmini ve deniz yolu taşımacılığını olumsuz etkiler. Balıkçılığın yapılması zorlaşır.

Toprak: Toprak bir çok canlının üzerinde barındığı alandır. Bitki örtüsü toprak sayesinde varlığını sürdürmektedir. Verimli topraklarda nüfus artarken, verimsiz topraklarda nüfus azalır.

Bitkiler: Bitkiler fotosentez olayının en önemli kaynağıdır. İnsanlar ve canlılar için bitki örtüsü gerek ihtiyaçları bakımından gerekse beslenme bakımından önemli rol oynar. Ayrıca ormanlar bir çok canlının barınma alanı olarak kullanırken insanlarında ağaç ve keresteden bir çok gereksinimi karşılanmaktadır.

Hayvanlar: Doğal unsurlar arasında hayvanların önemli bir yeri vardır. İnsanlar hayvanları hem besin kaynağı hende kendi işlerinde yardımcı olarak kullanmışlardır. Ekosistemdeki önemli varlıklardır.

Kayaçlar: Yer kabuğunun temel malzemesidir. Parçalanarak toprak oluşumunu sağlar. İnsanların, bitkilerin ve hayvanların beslenme ve barınmasındaki önemli unsurdur. Özellikle yapı malzemesi olarak kullanılır.Bünyelerinde birçok element veya mineraller değerli madenleri bulundururlar.

Akarsular: Akarsular, insanlar ve faaliyetleri için önemli bir kaynaktır. Tarım, sulama, balıkçılık, turizm (rafting, piknik),yüzmek, serinlemek, enerji üretimi ve daha pek çok alanda insanların hayatına etki eder.

Nem: nem oranı havadaki yağışı ve sıcaklık oranlarını etkiler. Nemin ve yağışın bol olduğu alanlar bitki örtülerinin gür ve sık olduğu, ılıman iklim şartlarının yaşandığı alanlardır.Nemin az olduğu alanlar kuraklık şartlarının arttığı ve ekonomik faaliyetlerin çeşidinin az olduğu alanlardır.

Dağlar: Dağlar bitki örtüsü bakımından ve hayvan türleri bakımından zengin olan alanlardır. Kış turizmi için önemli bir geçim kaynağıdır. Ancak dağlık alanların engebeli olması ulaşım da olumsuz etkiler.

Ovalar: Düz ve verimli alanların olması nüfusunda yoğun olmasını sağlamaktadır. Nüfus yoğunlu sanayi, ticaret ve ulaşımı da kolaylaştırır.

Mağaralar: Eskiler barınma yeri olarak kullanmışlardır. Doğal güzelliktir. Turistik önemi vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Göç nedir göçün nedenleri ve sonuçları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
doğal unsurlar ulaşım faaliyetlerini nasıl etkiler, doğal unsurların insan yaşamına etkileri, doğal unsurların olumlu ve olumsuz etkileri

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı