Tarih: 15 Ocak 2016 Saat: 14:01

Jeolojik zaman nedir kısacaSponsorlu Bağlantılar

Jeolojik zaman nedir

Yerkürenin, oluşmaya başladığı andan bu güne kadar geçirdiği devrelere Jeolojik zaman denir. Dünya’mızın 5-6 milyar yıl yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

İlkel zaman: Hayatın olmadığı zamandır. Canlı ve bitki izine rastlanmayan, yalnız o dönemlerde kırkayak benzeri türünde canlıların yaşadığı bulgusuna varılan jeolojik zamandır.

Birinci zaman: Eskiden yaşayan hayvanların yaşadığı zaman dilimidir. Canlı türünde çeşitlilik olmadığı yaşamlar vardı. Bitkiler çiçeksiz ve kökleri olan türlerdendir. Bitkilerin uzunlukları 10-40 metre arasında değişiklik göstermektedir.

İkinci zaman: Atmosferde yoğunluk ve sıcaklık oranı azdır. Bitkilerde çam, sedir ağaçları bu dönemlere aittir. Bu dönemlerde çınar, kavak, incir, palmiye gibi ağaçlar oluşmuştur. Çeşitli hayvanların varlığına rastlanmıştır bunlar ıstakoz, yengeç, kelebek gibi kabuklu canlılardan meydana gelmektedir.

Üçüncü zaman: Yeni hayvanların yaşadığı, volkanların lav püskürdüğü, doğa olayların ağır şekilde yaşadığı dönemdir. Bu dönemlerde çeşitli tarihi anıtlar meydana gelmiş, bunlar pireneler, apininler, karpatlar ve himayalar’dır. Ülkemizde de bir çok volkanik dağlar üçüncü jeolojik zamanda oluşmuşlardır. Canlı türlerinin yaşamlarını etkilediği gibi yeni canlılar için yaşam olanakları sağlanmıştır.

Dördüncü zaman: Nehirlerin ve denizlerin oluşması, alüvyonlara rastlanması gibi olayların ortaya çıkmasına neden olmuştur. İlkel olarak medeni ve insan zamanına sahip değerleri kapsamaktadır. Hayvanlar zamanımızın hayvanları ile aynı olmaktadır. Bazıları dördüncü jeolojik zamanda yaşamasına rağmen günümüzde olmamaktadır. Fillerden büyük olan mamut gibi canlılarda yaşarlardı.

Jeolojik zaman çizelgesi

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Lale devrinin önemli sanatçıları kimlerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
jeolojik zaman nedir, Jeolojik zamanlar nedir, jeolojik zamanlar, jeolojik zaman, jeolojik zaman ne demek

1 Yorum var

1 | Merhaba

22 Mayıs 2016 ● 13:25

Çok güzel elinize sağlık 🙂

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı