Tarih: 16 Aralık 2015 Saat: 18:36

Ülkemizdeki bölgelerin iklim tipleri nelerdirSponsorlu Bağlantılar

Ülkemizdeki bölgelerin iklim tipleri, Türkiye’de görülen iklim tipleri

Ülkemizde üç çeşit iklim tipi görülmektedir Bunlar Akdeniz iklimi, Karadeniz iklimi ve karasal iklimdir. Ancak Marmara bölgesi bir geçiş bölgesi olduğundan üç iklim tipinin özellikleri bu bölgede görülmektedir

Akdeniz iklimi : yazları kurak ve sıcaktır. Kışları ılık ve yağışlıdır. Akdeniz Ege ve Marmara bölgesinin güney kısımlarında görülür. Bitki örtüsü genellikle makidir. Doğal alanlarda kızılçam, Yüksek alanlarda karaçam, köknar ve sedir ağaçları hakimdir.

Karadeniz iklimi : Her mevsim yağışlıdır. Bu iklim tipi, Karadeniz kıyıları ve kuzey Marmara’da görülür. Yazlar serin, kışları kıyılarda ılık, yükseklerde soğuk ve kar yağışlıdır. Yağış yıla dağılmıştır, kurak mevsim görülmez. Bitki örtüsü kıyılarda geniş yapraklı, kışın yaprak döken, nemcil türlerden (kayın, gürgen, kestane, kızılağaç vb.) oluşan orman, yükseklerde, nemli soğuk şartlara uymuş iğne yapraklılar hakimdir.

Karasal iklim : Bu iklim tipi, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun büyük bir kısmı ve Trakya’nın iç kısımlarında görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Bitki örtüsü bozkırdır. Don olayları bu bölgede daha çok yaşanır.

Marmara (geçiş) iklimi : Marmara Bölgesi’nin Kuzey Ege’yi de içine alacak şekilde güney kesiminde görülür. Kışları Akdeniz iklimi kadar ılık, yazları Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Karasal iklim kadar kışı soğuk, yazı da kurak geçmemektedir. Bu özelliklerden dolayı Marmara iklimi, karasal Karadeniz ve Akdeniz iklimleri arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. Buna bağlı olarak doğal bitki örtüsünü alçak kesimlerde Akdeniz kökenli bitkiler, yüksek kesimlerde kuzeye bakan yamaçlarda Karadeniz bitki topluluğu özelliğindeki nemli ormanlar oluşturmaktadır.

Türkiyede görülen iklim tipleri

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Hava durumunun ülkemizde bölgeden bölgeye farklılıklar göstermesinin nedenleri konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
bolgelerin iklimleri, bölgelerin iklim özellikleri, turkiyede iklim bolgeleri, bölgelerin iklimleri nelerdir, turkiye bolge iklimleri

1 Yorum var

1 | zekii

10 Şubat 2017 ● 12:20

çok işime yaradı

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı