Tarih: 05 Şubat 2015 Saat: 21:53

Bir orman kaç yılda oluşurSponsorlu Bağlantılar

Orman kaç yılda oluşur
Orman
Ormanların oluşumu tabiki çok uzun yıllar almaktadır. Ormanların fydaları oldukça çoktur. Temiz hava, günlük kullandığımız eşyalar, araç ve gereç, ayrıca toprağın korunması ormanlar sayesinde olmaktadır. Bu nedenle ki uzun sürede  arasında yetişen ormalarımızın kıymetini bilelim kısa sürede yok etmeyelim.

Ormanların oluşumu toprağa tohumların düşmesi ile birlikte fidana dönüşür. Yıllar sonra fidanlar büyüyerek ağaçlara dönüşür bu şekilde ormanlar çoğalarak büyürler. Örneğin bir çam ağacı 10-12 yıl arasında yetişir. Daha çabuk büyür ağaç cinsi olmaktadır. Ağaçlar günde ortalama olarak 10cm büyüyerek gelişir.

Ülkemizde ormanlara yeterince sahip çıkılmadığı gibi kağıt, selpak, mobilya üretimi için yüzyıllar boyunca yetişen ağaçlar kesilerek ormanlık kesimler azalır. Bilinçli veya bilinçsiz olarak orman yangınlarının dahi çıkması uzun yıllar boyunca yetişen ağaçların yok olmasına neden olmaktadır.

Zeytin ağaçları 600 yıl, kayın ve çam ağaçları 900 yıl, çınar ve meşe ağaçları 1000 yıl ömrü bulunur ormanların oluşması için ağaçların ortalama 50 – 100 yıl arası boyunca dokunulmaması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kırsal yerleşim yerlerinde yaşamanın olumsuz yönleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?


Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı