Tarih: 07 Aralık 2015 Saat: 17:58

Hezarfen Ahmet Çelebi kimdir kısaca hayatıSponsorlu Bağlantılar

Hezarfen Ahmet Çelebi hayatı kısaca

hezerfan ahmet çelebi

Hezarfen Ahmet Çelebi, Evliya Çelebi’nin verdiği bilgilere göre 17. yüzyıl Osmanlısında 4. Murat döneminde yaşar. 10. yüzyılda yaşamış Türk alimlerinden Nişaburlu İsmail Cevheri’nin çalışmalarından yararlanır. “Kuşlar kanatlarıyla uçabiliyorsa insanlar bunu neden yapamasın?” der Hezarfen ve kendi imal ettiği dev kanatlarla sayısız deneme yapar.

35 metre yüksekliğindeki Galata Kulesi’nden kendini boşluğa bıraktığında padişah ve İstanbul onu izlemektedir. Meraklı gözlerin üstünde kuşlar gibi uçan Hezarfen, boğazın karşı kıyısına Üsküdar Doğancılar Meydanı’na konar. O artık uçmanın, kanatlanmanın ve özgürlüğün de sembolüdür.

İlminin genişliği sebebiyle kendisine “Bin Bilimli” anlamında “Hezarfen” denilen Ahmet Çelebi, takma kanatlarla mekanik olarak uçmayı başaran ilk insan kabul edilir.

Ahmet Çelebi, önce Okmeydanı’nın minberi üzerinde rüzgarın sert olduğu sırada kartal kanatlarıyla 8-9 kere havada uçarak talim etmiştir. Murat Han, Sarayburnu’ndaki Sinan Paşa Köşkü’nde boğazı seyrederken Hezarfen Galata Kulesi’nin tepesinden lodos rüzgarıyla Üsküdar’a kadar uçabilmişti.

Evliya Çelebi’nin verdiği bilgilere göre Cezayir’e sürülmüş ve burada hayatını kaybetmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Geçmişten günümüze yerleşmeyi gösteren karikatür ve resimler konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
hezarfen ahmet çelebi, hazarfen ahmet çelebi, hazerfan ahmet çelebi kısaca hayatı

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı