Tarih: 20 Aralık 2016 Saat: 19:17

Tiyatro nedir çeşitleri nelerdir



Sponsorlu Bağlantılar

Tiyatro nedir
Tiyatro çeşitleri nelerdir

Tiyatro, bir sahnede seyirci önünde oyuncu kişiler tarafından oynanan gösteriye denir.
Tiyatronun drama, komedi, trajedi, bale, opera, pandomim, tuluat,operet, müzikal ve revü gibi çeşitleri vardır.
DRAMA: Trajedi ve komedinin bir araya geldiği tiyatro türüdür. Drama, düz yazı veya şiirsel dilde yazılabilir ve en az 3, en fazla 5 perdeden meydana gelir. Drama ile seyirciye gerçekleri göstermek amaçlanmaktadır. Drama kendi içinde melodram ve piyes olarak ikiye ayrılır. Piyes, ciddi ve ağırbaşlı bir üslupla yazılırken melodram duygulandırıcı, daha heyecan vericidir.
KOMEDİ: İnsanları güldürmek için sergilenen bir oyundur. Üslup serbest olduğundan her türlü kaba söze ve şakaya yer verilir.Kahramanlar genellikle halka arasından seçilir. Beş bölümden meydana gelen komedi, ara vermeden oynanır.
TRAJEDİ: Eski bir tiyatro oyunudur. Bu oyun kişilere kişilere korku, heyecan, acındırma ve ders vermek için amaçlar.Şiirsel olarak yazılması ve değişmez kurallara bağlı olması sebebiyle öbür tiyatro çeşitlerinden kolayca ayrılır.Klasik trajediler genellikle beş perdelik oyunlardır.
BALE:Müzik ve dans ile yapılan bir tiyatro türüdür. Daha çok lirik ve dram teması işlenir. Diğer tiyatro türlerine göre görsellik ve estetik ön plandadır.
OPERA: Tiyatro oyununun şarkı söyleyerek sahneye koyulmasıdır. Opera tiyatro özelliğinin yanında müzikli bölümleri vardır.
PANDOMİM: Konuşma olmadan hareketler ve mimikler ile veya eşya ve müzik eşliğinde yapılan tiyatro türüdür. Pandomim,evrensel bir tiyatro dili sayılır.
TULUAT: Sanatçılar, oynadıkları eserin konusuna bağlıdırlar; ama oyundaki sözleri içlerinden geldiği gibi söyleyerek, doğaçlama yaparlar. Yazılı esere uymak mecburiyetleri yoktur.
OPERET: Sözlerinin müziksiz kısımları müziklerden çok olan tiyatro eserleridir. Halka hitap etmek için yazılır. Operetlerde renk, ışık, kıyafetler ve dans en göze çarpıcı şekilde kullanılır.
MÜZİKAL: Müzik ve dana ile oynanan tiyatro türüdür. Bazen duygusal bazende neşeli türleri sergilenir.
REVÜ: Olaylı eleştirili yapılan tiyatro türüdür. Konu açısından bir bütünlüğü olmayan, birbirlerine gevşekçe bağlanmış, kendi başlarına anlamlı olan, tablolardan kurulu, ezgi, monolog, skeç, dans ve karşılıklı nükteli konuşmalardan oluşan bir gösteri biçimidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Akdeniz bölgesinde ihtiyaç duyulan meslekler nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?


Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu Bağlantılar



Sponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı