Tarih: 17 Nisan 2015 Saat: 17:35

Toplumsal hayatı düzenleyen kurallar nelerdir maddeler halindeSponsorlu Bağlantılar

Toplumsal hayatı düzenleyen kurallar nelerdir
Toplumsal hayatın uyum için olabilmesi için bazı kurallar vardır. Bu kurallar bazılar yazılı bazılarında yazısız kurallardır.
Hukuk Kuralları: Bunlar yazılı kurallar olup kolluk kuvvetler tarafından denetlenir. Devlet ve insan arasındaki ilişkiler sağlayarak insanları sınıflandırır.

Ahlak Kuralları: Toplum içinde bireylerin cinsiyetlerine ve çevrelerine uyarak ahlak kurallarını yerine getirmeleri gerekir. Bunlar eğitimli ve görgülü şekildedir.

Görgü Kuralları: Bireylerin yaşadıkları toplum içinde birbirlerinin hayatlarına saygı göstererek yaşamalarıdır. Toplum içinde her kişi kendisinden sorumlu olup davranışların yapılmasına izin verilmezler. Toplum kurallarına aykırı durumlar içinde kaba, çirkin ve yanlış tabir edilir.

Din Kuralları: İnsanların benimsedikleri dinler doğrultusunda yasaklara ve emirlere dikkat ederek kendi hayatını şekillendiren kurallardır.

Gelenek ve Görenekler: Toplumda insanlar birbirlerine uygun şekilde yer arar. Gelenekleri ve görenekleri doğrultusunda hal ve hareketlerine dikkat ederler. Bunlar onların yaşamlarını şekillendirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ağaçların insanlara faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
toplumsal hayatı düzenleyen kurallar, din kuralları maddeler halinde, toplumsal hayatı düzenleyen kurallar maddeler halinde, hukuk kuralları nelerdir maddeler halinde, toplumsal hayatı düzenleyen kurallar nelerdir madde halinde

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı