Tarih: 29 Eylül 2015 Saat: 19:36

Besinlerin içerikleri nelerdirSponsorlu Bağlantılar

Besinlerde bulunan içerikler

besinlerin içerikleri nasıldır
Her gün yediğimiz besinlerin insanların yaşamlarında ve sağlıklı kalabilmelerinde bir çok etkisi vardır.Bu besinlerin içerikleri bir çok maddeden oluşmaktadır.

KARBONHİDRATLAR

Makarna,pilav,ekmek gibi besinler enerji sağlar ve bol miktarda karbonhidrat içerir.Karbonhidratlar temel besin maddelerimizdendir.Bunlar vücudumuzda kısa sürede enerjiye dönüşür.

PROTEİNLER

Proteinler vücudumuzda yapıcı-onarıcı olarak görev yaparlar.Büyüme,gelişme,yaraların iyileşmesi,vücudün mikroplara karşı iyileşmesi,vücudun mikroplara karşı direnci için proteinlere gerek vardır.

YAĞLAR

Fazla enerji gerektiren işler yaptığımızda karbonhidratlardan aldığımız enerji yetersiz kalır.Bu gibi durumlarda gereksinim duyduğumuz enerjiyi diğer bir enerji kaynağı olan yağlardan sağlarız.Yağlar, bitki ve hayvanlardan elde edilir.

VİTAMİNLER

Vitaminler , vücudumuzda düzenleyici olarak görev yaparlar.Vücudumuzu hastalıklardan korurlar.Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır.

SU

Canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesinde suyun büyük bir önemi vardır.Vücudumuzun yaklaşık %70’i sudur.Su vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar.
MİNERALLER

Vücudumuzda düzenleyici olarak görev yaparlar.Mineralleri yediğimiz yiyicek ve içeceklerle alırız.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Sabahları erken uyanmak için neler yapmak gerekir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
besin icerikleri, besin içerikleri nelerdir, besin içerikleri nelerdir kısaca, besin içerikleri nedir ve nelerdir, besinin içerikleri nelerdir

2 Yorum var

1 | ayşe beyza

8 Şubat 2016 ● 17:32

arkadaşlar bilgileriniz güzel fakat biraz daha güzel açık yaza bilirsiniz ama genede güzel yazmışsınız

2 | aynur

3 Nisan 2016 ● 20:32

bu cok güzel

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı