Tarih: 24 Ocak 2015 Saat: 21:19

Ekmek ve tahıl grubunun vücudumuz için önemi nedirSponsorlu Bağlantılar

Ekmek ve tahıl grubu vücudumuz için nasıl bir önem taşır

Saflaştırılmamış tahıllar, başta B1 vitamini (tiamin) olmak üzere; B12 dışındaki B vitaminleri yönünden zengin olduklarından günlük beslenmede önemli yer tutar.

Tahıllar, Türk toplumunun temel besin grubudur. Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıl taneleri ve bunlardan yapılan un, bulgur, yarma, gevrek ve benzeri ürünler, bu grup içinde yer alır.

Tahıl ve tahıl ürünleri vitaminler, mineraller, karbonhidratlar (niflasta, lif) ve diğer besin ögelerini içermeleri nedeniyle, sağlık açısından önemli besinlerdir. Tahıllar, protein de içerir. Bu proteinin kalitesi düşük olmakla birlikte; kuru baklagiller ya da et, süt, yumurta gibi besinlerle bir arada tüketildiklerinde protein kalitesini artırabilir.

Tahıllar, ayrıca bir miktar yağ da içerir. Tahıl tanelerinin yağı, vitamin E yönünden zengindir. Tahıllarda A vitamini aktivitesi gösteren ögelerle, C vitamini hemen hemen yoktur. Tahıllar B12 dışındaki B grubu vitaminleri açısından zengin, özellikle B1 vitaminin (tiamin) en iyi kaynağıdır. Bu vitaminler tahıl tanelerinin çoğunlukla kabuk ve özünde bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Cep telefonlarının verdiği zararlar nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
ekmek ve tahillarin organizma icin onemi

Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Diriliş,

Hatayın Starı