Tarih: 06 Nisan 2015 Saat: 17:53

Limonun faydaları nelerdirSponsorlu Bağlantılar

Limonun faydaları

Mutfağımızda mutlaka olması gereken bir meyve olan limon aslında salatalara tat vermesi haricinde tam bir şifa kaynağıdır.Limonun hem sağlık hem de başka faydaları bulunmkatadır.Pas lekelerinden mürekkep lekelerinin çıkartılmasına kadar kullanılmkatadır.
Vücuda öncelikle çeviklik kazandırır, güç verir ve iştah açar. İçinde bulunan etkili maddelerle birlikte mikropları öldürür ve idrar söktürücü etkisi vardır. Kansızlığı olanlara karşı oldukça etkili bir bitkidir. Diş etlerini kuvvetlendirir ve etkili doğal bir beyazlatıcı özelliği vardır. Yani dişleri beyazlatır. Damar tıkanıklığını ve buna bağlı gelişebilecek hastalıkları önler, damar sertliği olan insanlarda bu sertliği giderir, damarların daha esnek bir yapıya kavuşmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Soğuk algınlığı, grip, nezle ile öksürüğü azaltır veya giderir. Ateş ve tansiyon düşürücü özelliği de vardır. Özellikle gençlerin problemi olan sivilceleri gözle görünür biçimde azaltır. El ve ayaklarda bulunan nasırlara da faydalı olduğu bilinmektedir.

limon faydaları

Bunların dışında limonun kansere karşı koruyucu özelliği olduğu son yapılan araştırma ve testlerde ispatlanmıştır. Limon suyu bazı deniz canlılarının üzerine sıkıldığı zaman o canlının üzerindeki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Örneğin bir balığın üzerine limon sıkmak o balığın üzerindeki bakterileri öldürür. Tabi bu işlem balık pişirilmeden yapılmalıdır, pişirildikten sonra bu işlemin herhangi bir önemi yoktur.

Limon oldukça ekşi bir özelliğe sahip olduğu için genellikle sıkılıp içilmez. Daha çok salata ve yemeklerde kullanılır. Limon kabuklarıyla birlikte duş için kullanılacak olan suya sıkılırsa, kan dolaşımını hızlandırır ve cilde canlılık getirir. Bu uygulama genellikle yaşı ilerlemiş insanlar tarafından tercih edilir ve halk arasında pek yaygın değildir. Ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarında limon suyu ile gargara oldukça önemlidir. Haşlanıp içilirse(özellikle kabuğu) vücuttaki kurtları dökmeye yardımcı olur. Kanı temizlemesi açısından bazı insanlar çayın içine limon sıkıp öyle içerler. Ayrıca limonun asidik yapısı oldukça yüksektir ve çok çok güçlü bir antioksidandır. Limon saç rengini açar. Bu uygulama limon suyunun saç diplerine uygulanması ile olur.

Limon tıpkı kivi gibi asidik olması bakımından oldukça güçlüdür. Bu bitkiye alerjisi olan insanlarda olumsuz yan etkileri olabilir, ayrıca limonun çok fazla tüketilmesi asit bakımından zengin olduğu için dil ve ağzın içinde herhangi bir bölgede yara olmasına sebep olabilir. Yine fazla tüketilirse diş etlerinde kanama yapabilir ve tansiyonu çok fazla düşürebilir. Bilindiği üzere tansiyonun çıkması zararlıyken çok düşmesi de insan vücuduna zararlıdır. Sadece limon değil tüm ekşi besinler çok fazla tüketildiğinde gözün görme yeteneğini azaltır ve sinir sistemine zarar verir. Mide ülseri ve gastrit gibi hastalıklara da yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Acı bademin faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?


Henüz yorum yok

Yorum Bölümü

Google Arama

Sitede Ara


Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Diriliş,

Hatayın Starı